241/500-E1A-MB1 Spherical Roller Bearings 500*830*325mm
🔍
241/500-E1A-MB1
Bore Diameter:500 mm
Outside Diameter:830 mm
Width:325 mm
Weight:697 kg
Click here to send inquiry
The 241/500-E1A-MB1 bearing is a Spherical roller bearings with an inner diameter of 500 mm , an outer diameter of 830 mm, a width of 325 mm. It typically uses P0 ~ P5 grade precision tolerances and Open type, together determine its load-bearing capacity, rotational accuracy, and applicable working conditions.
Dimensions:
Inside Diameter:
500 mm
Outside Diameter:
830 mm
Thickness:
325 mm
Weight:
697 KG
Specifications:
Structure:
Spherical roller bearings
Brand:
SIBIAI &OEM
Precision Rating:
P0 ~ P5
Bearing Material:
Chrome steel Gcr15
Seals Type:
Open
Transaction Information:
Payment term:
T/T L/C Any transaction mode
Delivery time:
According to the actual order
Detailed description
How can you buy 241/500-E1A-MB1 Spherical Roller Bearings 500*830*325mm on the Internet?
High quality 241/500-E1A-MB1 ( 697 kg Mass, ID: 500 mm OD: 830 mm WD: 325 mm , P0 ~ P5 Accuracy Class , Chrome steel Gcr15 Material ), Just click the button " Contact Now " to mention your purchase Requirement , Quantity and Contact Method of your requested Bearing Item No. 241/500-E1A-MB1. then click the button " Send " The web site will make your purchasing information sent to the supplier's mailbox, who will come to contact you upon they get your information at the first time.