240/800CAE4 Spherical Roller Bearings 800*1150*345mm
🔍
240/800CAE4
Bore Diameter:800 mm
Outside Diameter:1150 mm
Width:345 mm
Weight:1130 kg
Click here to send inquiry
The 240/800CAE4 bearing is a Spherical roller bearings with an inner diameter of 800 mm , an outer diameter of 1150 mm, a width of 345 mm. It typically uses P0 ~ P5 grade precision tolerances and Open type, together determine its load-bearing capacity, rotational accuracy, and applicable working conditions.
Dimensions:
Inside Diameter:
800 mm
Outside Diameter:
1150 mm
Thickness:
345 mm
Weight:
1130 KG
Specifications:
Structure:
Spherical roller bearings
Brand:
SIBIAI &OEM
Precision Rating:
P0 ~ P5
Bearing Material:
Chrome steel Gcr15
Seals Type:
Open
Transaction Information:
Payment term:
T/T L/C Any transaction mode
Delivery time:
According to the actual order
Detailed description
How can you buy 240/800CAE4 Spherical Roller Bearings 800*1150*345mm on the Internet?
High quality 240/800CAE4 ( 1130 kg Mass, ID: 800 mm OD: 1150 mm WD: 345 mm , P0 ~ P5 Accuracy Class , Chrome steel Gcr15 Material ), Just click the button " Contact Now " to mention your purchase Requirement , Quantity and Contact Method of your requested Bearing Item No. 240/800CAE4. then click the button " Send " The web site will make your purchasing information sent to the supplier's mailbox, who will come to contact you upon they get your information at the first time.