230/560EK Spherical Roller Bearings 560*820*195mm
🔍
230/560EK
Bore Diameter:560 mm
Outside Diameter:820 mm
Width:195 mm
Weight:359 kg
Click here to send inquiry
The 230/560EK bearing is a Spherical roller bearings with an inner diameter of 560 mm , an outer diameter of 820 mm, a width of 195 mm. It typically uses P0 ~ P5 grade precision tolerances and Open type, together determine its load-bearing capacity, rotational accuracy, and applicable working conditions.
Dimensions:
Inside Diameter:
560 mm
Outside Diameter:
820 mm
Thickness:
195 mm
Weight:
359 KG
Specifications:
Structure:
Spherical roller bearings
Brand:
SIBIAI &OEM
Precision Rating:
P0 ~ P5
Bearing Material:
Chrome steel Gcr15
Seals Type:
Open
Transaction Information:
Payment term:
T/T L/C Any transaction mode
Delivery time:
According to the actual order
Detailed description
How can you buy 230/560EK Spherical Roller Bearings 560*820*195mm on the Internet?
High quality 230/560EK ( 359 kg Mass, ID: 560 mm OD: 820 mm WD: 195 mm , P0 ~ P5 Accuracy Class , Chrome steel Gcr15 Material ), Just click the button " Contact Now " to mention your purchase Requirement , Quantity and Contact Method of your requested Bearing Item No. 230/560EK. then click the button " Send " The web site will make your purchasing information sent to the supplier's mailbox, who will come to contact you upon they get your information at the first time.