22308CK/W33 Spherical Roller Bearing 40x90x33mm
🔍
22308CK/W33
Bore Diameter:40 mm
Outside Diameter:90 mm
Width:33 mm
Weight:1.02 kg
Click here to send inquiry
The 22308CK/W33 bearing is a spherical roller bearings with an inner diameter of 40 mm , an outer diameter of 90 mm, a width of 33 mm. It typically uses P0,P6,P5,P4,P2 grade precision tolerances and ZZ,2RS,Open type, together determine its load-bearing capacity, rotational accuracy, and applicable working conditions.
Dimensions:
Inside Diameter:
40 mm
Outside Diameter:
90 mm
Thickness:
33 mm
Weight:
1.02 KG
Specifications:
Structure:
Spherical Roller Bearing
Brand:
GBZHB or OEM
Precision Rating:
P0,P6,P5,P4,P2
Bearing Material:
Bearing steel / Chrome steel GCr15
Seals Type:
ZZ,2RS,Open
Transaction Information:
Payment term:
TT/LC
Delivery time:
1-30days
Detailed description
How can you buy 22308CK/W33 Spherical Roller Bearing 40x90x33mm on the Internet?
High quality 22308CK/W33 ( 1.02 kg Mass, ID: 40 mm OD: 90 mm WD: 33 mm , P0,P6,P5,P4,P2 Accuracy Class , Bearing steel / Chrome steel GCr15 Material ), Just click the button " Contact Now " to mention your purchase Requirement , Quantity and Contact Method of your requested Bearing Item No. 22308CK/W33. then click the button " Send " The web site will make your purchasing information sent to the supplier's mailbox, who will come to contact you upon they get your information at the first time.