17TAB04U-2LR/GMP4 Ball Screw Support Bearing
🔍
17TAB04U-2LR/GMP4
Bore Diameter:17 mm
Outside Diameter:47 mm
Width:15 mm
Weight:1 kg
Click here to send inquiry
The 17TAB04U-2LR/GMP4 bearing is a Angular Contact Ball Bearing with an inner diameter of 17 mm , an outer diameter of 47 mm, a width of 15 mm. It typically uses P4 grade precision tolerances and rubber seals on both sides type, together determine its load-bearing capacity, rotational accuracy, and applicable working conditions.
Dimensions:
Inside Diameter:
17 mm
Outside Diameter:
47 mm
Thickness:
15 mm
Weight:
1 KG
Specifications:
Structure:
thrust angular contact ball bearing
Brand:
GQZ/Neutral/OEM/As per customer require
Precision Rating:
P4
Bearing Material:
Gcr15
Seals Type:
rubber seals on both sides
Transaction Information:
Payment term:
Bank swift,west union or PayPal
Delivery time:
within 2 days
Detailed description
How can you buy 17TAB04U-2LR/GMP4 Ball Screw Support Bearing on the Internet?
High quality 17TAB04U-2LR/GMP4 ( 1 kg Mass, ID: 17 mm OD: 47 mm WD: 15 mm , P4 Accuracy Class , Gcr15 Material ), Just click the button " Contact Now " to mention your purchase Requirement , Quantity and Contact Method of your requested Bearing Item No. 17TAB04U-2LR/GMP4. then click the button " Send " The web site will make your purchasing information sent to the supplier's mailbox, who will come to contact you upon they get your information at the first time.