17BGR19STSUELP2 Angular Contact Ball Bearing 17x30x7mm
🔍
17BGR19STSUELP2
Bore Diameter:17 mm
Outside Diameter:30 mm
Width:7 mm
Weight:0.017 kg
Click here to send inquiry
The 17BGR19STSUELP2 bearing is a Angular Contact Ball Bearing with an inner diameter of 17 mm , an outer diameter of 30 mm, a width of 7 mm. It typically uses P4 ; P3 ; P2 grade precision tolerances and Open type, together determine its load-bearing capacity, rotational accuracy, and applicable working conditions.
Dimensions:
Inside Diameter:
17 mm
Outside Diameter:
30 mm
Thickness:
7 mm
Weight:
0.017 KG
Specifications:
Structure:
Angular Contact Ball
Brand:
As per customers' requirements
Precision Rating:
P4 ; P3 ; P2
Bearing Material:
Bearing Steel ; Others
Seals Type:
Open
Transaction Information:
Payment term:
T/T Wire Transfer; Western Union; Paypal
Delivery time:
Within 3 working days
Detailed description
How can you buy 17BGR19STSUELP2 Angular Contact Ball Bearing 17x30x7mm on the Internet?
High quality 17BGR19STSUELP2 ( 0.017 kg Mass, ID: 17 mm OD: 30 mm WD: 7 mm , P4 ; P3 ; P2 Accuracy Class , Bearing Steel ; Others Material ), Just click the button " Contact Now " to mention your purchase Requirement , Quantity and Contact Method of your requested Bearing Item No. 17BGR19STSUELP2. then click the button " Send " The web site will make your purchasing information sent to the supplier's mailbox, who will come to contact you upon they get your information at the first time.