170BAR10S Angular Contact Thrust Ball Bearing 170x260x81mm
🔍
170BAR10S
Bore Diameter:170 mm
Outside Diameter:260 mm
Width:81 mm
Weight:7.90 kg
Click here to send inquiry
The 170BAR10S bearing is a Angular Contact Ball Bearing with an inner diameter of 170 mm , an outer diameter of 260 mm, a width of 81 mm. It typically uses P2A ; P4A grade precision tolerances and Open type, together determine its load-bearing capacity, rotational accuracy, and applicable working conditions.
Dimensions:
Inside Diameter:
170 mm
Outside Diameter:
260 mm
Thickness:
81 mm
Weight:
7.90 KG
Specifications:
Structure:
Thrust Angular Contact
Brand:
As per customers' requirements
Precision Rating:
P2A ; P4A
Bearing Material:
Bearing Steel ; Others
Seals Type:
Open
Transaction Information:
Payment term:
T/T Wire Transfer; Western Union; Paypal
Delivery time:
Within 3 working days
Detailed description
How can you buy 170BAR10S Angular Contact Thrust Ball Bearing 170x260x81mm on the Internet?
High quality 170BAR10S ( 7.90 kg Mass, ID: 170 mm OD: 260 mm WD: 81 mm , P2A ; P4A Accuracy Class , Bearing Steel ; Others Material ), Just click the button " Contact Now " to mention your purchase Requirement , Quantity and Contact Method of your requested Bearing Item No. 170BAR10S. then click the button " Send " The web site will make your purchasing information sent to the supplier's mailbox, who will come to contact you upon they get your information at the first time.