15UZ8217 Eccentric Bearing 15x40.5x28mm
🔍
15UZ8217
Bore Diameter:15 mm
Outside Diameter:40.5 mm
Width:28 mm
Weight:0.30 kg
Click here to send inquiry
The 15UZ8217 bearing is a Eccentric Bearing with an inner diameter of 15 mm , an outer diameter of 40.5 mm, a width of 28 mm. It typically uses P0~P2 ; ABEC1~ABEC9 grade precision tolerances and Optional type, together determine its load-bearing capacity, rotational accuracy, and applicable working conditions.
Dimensions:
Inside Diameter:
15 mm
Outside Diameter:
40.5 mm
Thickness:
28 mm
Weight:
0.30 KG
Specifications:
Structure:
Cylindrical Roller
Brand:
As per customers' requirements
Precision Rating:
P0~P2 ; ABEC1~ABEC9
Bearing Material:
Bearing Steel ; Others
Seals Type:
Optional
Transaction Information:
Payment term:
T/T Wire Transfer; Western Union
Delivery time:
Within 3 working days
Detailed description
How can you buy 15UZ8217 Eccentric Bearing 15x40.5x28mm on the Internet?
High quality 15UZ8217 ( 0.30 kg Mass, ID: 15 mm OD: 40.5 mm WD: 28 mm , P0~P2 ; ABEC1~ABEC9 Accuracy Class , Bearing Steel ; Others Material ), Just click the button " Contact Now " to mention your purchase Requirement , Quantity and Contact Method of your requested Bearing Item No. 15UZ8217. then click the button " Send " The web site will make your purchasing information sent to the supplier's mailbox, who will come to contact you upon they get your information at the first time.