140UZS425 Eccentric Bearing 140x260x62mm
🔍
140UZS425
Bore Diameter:140 mm
Outside Diameter:260 mm
Width:62 mm
Click here to send inquiry
The 140UZS425 bearing is a Eccentric Bearing with an inner diameter of 140 mm , an outer diameter of 260 mm, a width of 62 mm. It typically uses P0-P2, ABEC1-ABEC9 grade precision tolerances and Sealed/Unsealed type, together determine its load-bearing capacity, rotational accuracy, and applicable working conditions.
Dimensions:
Inside Diameter:
140 mm
Outside Diameter:
260 mm
Thickness:
62 mm
Specifications:
Structure:
Cylindrical Roller Bearing
Brand:
Neutral/OEM/As per your request
Precision Rating:
P0-P2, ABEC1-ABEC9
Bearing Material:
Chrome steel (Gcr15)
Seals Type:
Sealed/Unsealed
Transaction Information:
Payment term:
T/T, Western Union or Paypal
Delivery time:
3 working days
Detailed description
How can you buy 140UZS425 Eccentric Bearing 140x260x62mm on the Internet?
High quality 140UZS425 ( ID: 140 mm OD: 260 mm WD: 62 mm , P0-P2, ABEC1-ABEC9 Accuracy Class , Chrome steel (Gcr15) Material ), Just click the button " Contact Now " to mention your purchase Requirement , Quantity and Contact Method of your requested Bearing Item No. 140UZS425. then click the button " Send " The web site will make your purchasing information sent to the supplier's mailbox, who will come to contact you upon they get your information at the first time.