110BAR10STYNDBLP4A Thrust Angular Contact Ball Bearing 110x170x54mm
🔍
110BAR10STYNDBLP4A
Bore Diameter:110 mm
Outside Diameter:170 mm
Width:54 mm
Click here to send inquiry
The 110BAR10STYNDBLP4A bearing is a Spindle Bearing with an inner diameter of 110 mm , an outer diameter of 170 mm, a width of 54 mm. It typically uses P5/P4/P4A/P2A grade precision tolerances and Sealed/Shield/Open type, together determine its load-bearing capacity, rotational accuracy, and applicable working conditions.
Dimensions:
Inside Diameter:
110 mm
Outside Diameter:
170 mm
Thickness:
54 mm
Specifications:
Structure:
Angular Contact Ball Bearing
Brand:
Neutral/OEM/As per your request
Precision Rating:
P5/P4/P4A/P2A
Bearing Material:
Chrome steel (Gcr15)
Seals Type:
Sealed/Shield/Open
Transaction Information:
Payment term:
T/T, Western Union or Paypal
Delivery time:
3 Working Days
Detailed description
How can you buy 110BAR10STYNDBLP4A Thrust Angular Contact Ball Bearing 110x170x54mm on the Internet?
High quality 110BAR10STYNDBLP4A ( ID: 110 mm OD: 170 mm WD: 54 mm , P5/P4/P4A/P2A Accuracy Class , Chrome steel (Gcr15) Material ), Just click the button " Contact Now " to mention your purchase Requirement , Quantity and Contact Method of your requested Bearing Item No. 110BAR10STYNDBLP4A. then click the button " Send " The web site will make your purchasing information sent to the supplier's mailbox, who will come to contact you upon they get your information at the first time.